,,Aknė nėra vien tik estetinė odos liga. Tai gali palikti randus odoje, tačiau palieka randus ir žmogaus viduje. Labai dažnai ši liga neigiamai veikia asmens pasitikėjimą savimi.''
Aknė yra lėtinė uždegiminė riebalų liaukos – plauko folikulo odos liga, kuri dažniausiai išryškėja veido, krūtinės ir nugaros viršutinės dalies srityse. Pagal ligos aktyvumą, ši odos problema gali būti skirstoma į:
- Komedoninę;
- Lengvos ar vidutinio sunkumo formos papulopustulinę;
- Sunkią papulopustulinę/ vidutinio sunkumo mazgelinę;
- Sunkią mazgelinę ar konglobatinę/cistinę;
Dažniausiai aknė būdinga ankstyvojo brendimo metu, kai dėl organizmo išskiriamų lytinių hormonų testosterono, hidrotestosterono yra sukeliama per didelė odos riebalų/sebumo gamyba.
Trumpai apie riebią odą ir sebumą
Trumpai apibūdinant, sebumą išskiria odoje esanti riebalinė liauka. Sebumas yra sudarytas iš aliejų arba lipidų, kuriuos sudaro vaškai, aliejai ir skvalenas. Savo ruožtu sebumas padeda odą išlaikyti atsparią aplinkos dirgikliams ir užtikrina odos drėkinimą, o bet tačiau, su amžiumi mūsų oda pradeda išskirti vis mažiau sebumo. Todėl, mūsų odai tampa vis sunkiau išlaikyti drėgmę, o jai sumažėjus, sutrinka odos barjerinė funkcija, kuri atsakinga už odos atsinaujinimą.
Sebumas ir rūgštinė odos mantija
Rūgštinė odos mantija - tai paprasčiausia mūsų viršutinio odos sluoksnio apsauga. Ji yra sudaryta iš sebumo, ląstelių liekanų, gerųjų ir blogųjų bakterijų, prakaito, o šie puikiai bendradarbiaudami tarpusavyje užtikrina palankią odos terpę pH 5.6. Toks odos pH padeda palaikyti sveiką odos mikrobiomą, kuris padeda mūsų odos ląstelėms palaikyti sveiką odos barjerą, neleidžia netekti drėgmės ir apsaugo odą nuo išorinių bakterijų ir taršos. Bet kokia rūgštinės odos mantijos pažaida gali lydėti prie odos išjautrėjimo ir uždegimo, todėl daugelis gamintojų siūlomų produktų pH yra 4-7.
Kaip pažeidžiama odos rūgštinė mantija?
Įvykęs hormoninis disbalansas organizme dėl lytinės brandos, vartojamų medikamentų, kontraceptikų, steroidų, pakaitinės hormonų terapijos, gali sukelti aknės bakterijos plitimą. Taip pat, jos atsiradimui gali turėti įtakos atsiradęs atsparumas insulinui, sergant policistinių kiaušidžių sindromu.
Kas nutinka įvykus rūgštinės odos mantijos pažaidai?
Riebalai ir deguonis yra palanki terpė aknės bakterijai. Čia, odoje, pradeda kauptis aknės bakterijos kolonijomis, ir šios išskiria fermentus lipazes, kurios savo ruožtu skaido trigliceridus (odos išskiriamų riebalų lipidus). Trigliceridai išskiria perteklines laisvąsias riebalų rūgštis, ko pasekoje skatinama liaukų proliferacija (odos ląstelių dalijimąsis), ir sutrinka odos ląstelių atsisluoksniavimas. Riebalų liaukose pradeda kauptis odos ląstelės, kurios negali savarankiškai pasišalinti dėl padidėjusios proliferacijos, todėl užsikemša riebalinių liaukų kakliukai, o išskirti odos riebalai nebegali prabėgti. Tokiu būdu pakinta odos imuninis atsakas ir pradeda rastis uždegiminiai procesai, pradeda formuotis spuogai.

Paveikslėlyje pavaizduotas aknės bėrimų formavimąsis, kai dėl padidėjusio sebumo išsiskyrimo bei ląstelių dalijimosi užsikemša odos poros su joje esančiais riebalinių liaukų kakliukais (žr. 1, 2, 3 pav.). Taip pradeda formuotis uždegiminis procesas ir spuogai (žr. 4, 5, 6 pav.) , kurie pratrūkę ar išspausti palieka randus odoje ir použdegiminę pigmentaciją (žr. 7 pav.)
Kada įvyksta propionibacterium acnes pikas?
Nors natūraliai šios bakterijos gyvena žmogaus organizme, tačiau vos pajutusios odoje vykstančius pokyčius gali netikėtai pašėlti, jei padaugėja sebumo, bakterijų, nešvarumų, negyvų odos ląstelių - pagrindinių propionibacterium acnes maisto medžiagų.
Mitų laužymas
Atviri tamsūs komedonai: Tai nėra nešvarios odos pasekmė, ir jų nereikia šveisti kasdien. Tamsi užsikimšusios sebumo poros spalva atsiranda dėl reakcijos su deguonimi. Jiems valyti, rekomenduojama naudoti subalansuoto pH prausiklį ryte ir vakare. 1-2 kartus savaitėje naudoti šveitiklį be didelių ir kietų granulių.
Veiksniai, turintys įtakos aknės atsiradimui:
- Genetika;
- Hormoniniai pokyčiai;
- Perteklinis arba žalingų produktų vartojimas (riebus ir neproporcingai vartojamas maistas, limonadai, rūkymas, alkoholis) ir intensyvus gyvenimo būdas;
- Stresas, nerimas;
P.S.: Nemažai įtakos turi ir mūsų charakteris bei reakcijos į dirgiklius, nes organizmas geba reaguoti net ir į menkiausius neuro-endokrininius pokyčius mūsų kraujyje.
P.S.S.: Stebima ir aknės paūmėjimo epizodų prieš menstruacijas, kurių net 70% atvejų sudaro hormono progesterono poveikis.
Aknės paveiktos odos gydymo metodai:
- Gydomoji dermaceutika, dermakosmetika ir veido valymai;
- Gydymas medikamentais (geriamais, tepamais);
- Lazeriai;
- Šviesos impulsų terapija, fotodinaminės šviesos terapija
Kaip žinoti, ar jau reikalingas sisteminis aknės gydymas?
Odoje gali būti matomi didesni skausmingi mazgai ar cistos, kurie gali būti pripildyti pūlių. Jeigu stebima, kad gydomi spuogai palieka ne tik raudonas ar patamsėjusias dėmeles (kitaip vadinama použdegimine hiperpigmentacija), bet ir randus, kurie gali būti gilūs, rekomenduojama nelaukiant kreiptis į dermatologą, kuris paskirs gydymą sisteminiais vaistais bei gydymo planą. Į tai svarbu atkreipti dėmesį, nes paliekamieji randai sukelia ne tik veido odos trūkumus, bet ir psichologines problemas.
O bet tačiau, jei aknės gydymo metu ir liko gilių randų, ir žmogus dėl to jaučia psichologinę įtampą, praėjus uždegiminei aknės stadijai, galima taikyti mezoterapiją, gydymą lazeriu, užpildais arba cheminiais pilingais, siekiant sumažinti po aknės likusius randelius.
Mokslo pažanga gydant aknės bėrimus
Gydytojų dermatologų kabinete labai dažnai taikomas aknės paveiktos odos gydymas antibiotikais. Tačiau, ilgainiui stebimas didėjantis atsparumas antibiotikams, o tai skatina mokslininkus vis ieškoti naujų būdų bei formulių gydant aknės bėrimus, Pastaraisiais metais aknės bėrimų gydymo procese labai auga retinoidų naudojimas dėl savo efektyvaus poveikio.
Populiariausios veikliosios medžiagos kosmetikoje, naudojamos aknės gydyme: Retinoidai, glikolio rūgštis, pieno rūgštis, azelaino rūgštis, salicilo rūgštis, niacinamidas, priemonės, turinčios cinko oksido, baltojo molio kaukės, arbatmedžio aliejus, žaliosios arbatos ekstraktas, raudonųjų dobilų žiedų ekstraktas, Beržalapės bernarūtės ekstraktas ir kt.
Populiariausios drėkinamosios medžiagos turint į aknę linkusią odą: Ricinų, šaltalankių, saulėgrąžų, dygminų, jojoba, arganų, erškėtrožių aliejus, taukmedžio sviestas, lanolinas.
Ko vengti gydant aknę?
Griežtai atsisakyti įvairių nano šluosčių, valančių ir šveičiančių kempinėlių, šepetėlių. Rinkoje dabar galima rasti ir elektroninių šepetėlių veidui plauti ir šveisti. Iš tiesų, šios priemonės nei kiek nepagerina jokios veido būklės, nepaisant to, ar turite aknę ar ne, o tik blogina veido būklę agresyviai pažeisdamos epidermį ir paskleisdamos bakterijas per visą veido sritį.
Kokių šalutinių reiškinių odoje galima tikėtis gydant aknę?
Naudojant kosmetikos priemones aknės gydymui, kaip prausikliai, tonikai, daug aktyvių ingredientų turintys kremai, šveitikliai ir veido odos valymai, gali sukelti odos sausumą ar netgi dehidrataciją. Todėl, šiame momente labai svarbu bendradarbiauti su problemą gydančiu specialistu, diskutuoti apie problemas ir paminėti jaučiamus pokyčius odoje. Tokiu atveju, specialistas jums padės pasirinkti odos drėkinimo priemonę, kuris nebus komedogeniška, neapsunkins, drėkins, maitins ir suteiks odai reikiamą komfortą. Kad gydymas būtų sėkmingas, labai svarbu užtikrinti drėgmę odoje ir atstatyti barjerinę funkciją. Tai gerokai padės pakoreguoti gydymo specialiosiomis priemonėmis eigą.
Kokių papildomų priemonių galima imtis aknės gydyme?
- Bent kartą į savaitę keisti pagalvės užvalkalą;
- Rekomenduojama po plovimo veidą sausinti popieriniais rankšluosčiais arba servetėlėmis;
- Palaikyti skysčių organizmę normą paroje suvartojant 30ml/1 kūno kg vandens;
- Mažinti saldumynų, saldžių gėrimų vartojimą;
- Bent kurį laiką eliminuoti pieno produktus ir stebėti, ar jaučiasi pokytis jų nevartojant;
- Į mitybos racioną įtraukti daugiau daržovių, vaisių, uogų;
Mityba turint aknės bėrimus
- Rekomenduojama mažinti pieno produktų vartojimą. Karvės pienas sužadina steroidinių hormonų sekreciją;
- Retinti produktų, turinčių aukštą glikeminį indeksą, vartojimą (batonas, ryžiai, sausi pusryčiai, makaronai, cukrus, miltiniai produktai, glitūs vaisiai);
- Mažinti blogųjų riebalų vartojimą (transriebalai, omega-6, sojų ir kukurūzų aliejai);
- Vengti cukraus, laktozės, fruktozės, cukranendrių cukraus, perdirbtų angliavandenių;
- Pienišką šokoladą pakeiskite juodoju šokoladu;
- Valgyti kuo daugiau daržovių;
- Palaikyti Omega-3 ir Omega-6 sveiką balansą;
- Vengti sūdytų, keptų riešutų ir sėklų;
- Rekomenduojama vartoti arbatas su ciberžole, imbieru ar žalią. Jos veikia priešuždegimiškai;
- Į mitybos racioną įtraukite cinamoną. Jis padės jums reguliuoti cukraus lygį kraujyje;
Apibendrinimui
- Aknės gydyme yra labai svarbu bendradarbiavimas su specialistu ir priežiūros plano laikymąsis;
- Rekomenduojama propaguoti sveiką gyvenimo būdą, palaikant kuo įvairesnį mitybos racioną, vengiant žalingų įpročių;
- Palaikyti sveiką fizinį krūvį mažiausiai 150min./sav.;
- Laikytis higienos;
- Vengti stresinių situacijų ir palaikyti normalų miego režimą (7-8 val. miego per parą);
- Gerti pakankamai vandens, t.y. 30ml/1kg per parą;
- Atidžiai rinktis dermakosmetikos ir dekoratyvinės kosmetikos priemones, siekiant išvengti ingredientų, kurie gali bloginti odos būklę. Prireikus pagalbos, kviečiame konsultuotis su specialistu užpildžius užklausos formą;
Šaltiniai:
- Andrė Lideikaitė , Anastasija Malevič , Rūta Gancevičienė. PACIENTŲ, SERGANČIŲ AKNE, GYVENIMO KOKYBĖS VERTINIMAS. 2018
- Medžiaga iš gyd. Agnės Petraitienės seminaro ,,Aknė ir retinoliai”. 2024.
- Terri Vinson (2021). Skinformation. p. 223-245